Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

3. 7. 2021 od 18:00h
Trio Českého rozhlasu a Svatopluk Schuller


Lokalita: Teplice nad Metují
Začátek: 3. 7. 2021, 18:00

Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné, Kamenec

Trio Českého rozhlasu

Lukáš Pavlíček, hoboj

Lukáš Dittrich, klarinet

Libor Soukal, fagot


Svatopluk Schuller, recitace

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento pro hoboj, klarinet a fagot č. 2 KV 229
Iša Krejčí: Trio – Divertimento
Tomáš Ille * rezidenční skladatel festivalu: Přísloví Šalamounova, melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora (2019)
Ervín Schulhoff: Divertissement pro hoboj, klarinet a fagot

Nekonvenční a moderní pojetí soudobé hudby zaujalo na výjimečné debutové nahrávce Tria Českého rozhlasu i pořadatele festivalu Za poklady Broumovska. Kromě tradičních skladatelů „moderní hudby“, se poprvé v programu představí dílo rezidenčního skladatele festivalu, Tomáše Illeho. Kostelní akustiku v teplickém kostele rozezní méně obvyklá forma melodramu Přísloví Šalamounova napsaný přímo pro Trio Českého rozhlasu. Důstojnou atmosféru díla, která bude protipólem k laškovným divertimentům, podtrhne hlas zkušeného herce a dabéra Svatopluka Schullera. Festival tak pokračuje v uvádění modernějších autorů a dává možnost nahlédnout do současné tvorby.

Vstupné je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům

Trio Českého rozhlasu bylo založeno exkluzivně členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pro rozhlas tento komorní soubor pravidelně nahrává a vystupuje v přímém vysílání. Trio vystupuje doma i v zahraničí (Japonsko, Německo, Rakousko aj.) a tvoří ho hobojista Lukáš Pavlíček, klarinetista Lukáš Dittrich a fagotista Libor Soukal. Patronem souboru je Český rozhlas, který svůj exkluzivní komorní soubor výhradně podporuje kvůli nekonvenčnímu a modernímu pojetí skladeb, kterým jeho členové popularizují českou hudbu doma i ve světě.

Svatopluk Schuller vystudoval pražskou DAMU, obor činoherní herectví. Mimo stálého angažmá v divadlech v Mostě a pražském ABC, účinkoval například i v Národním divadle, Hudebním divadle Karlín nebo divadle Montmartre. Je zakladatelem pražského Divadla Litera. V současné době se věnuje především hlasovému projevu a práci s mikrofonem. Pravidelně také účinkuje v Českém rozhlase. Od r. 2015 spolupracuje s Plzeňskou filharmonií a zabývá se propojením slova a hudby. Připravuje dětské pořady a slovem provází koncerty.

Tomáš Ille  *rezidenční skladatel festivalu Za poklady Broumovska 2021

Hudební skladatel a aranžér Tomáš Ille studoval konzervatoř v Kroměříži a Hudební Akademii múzických umění v Praze. Jeho kompozice a úpravy jsou součástí repertoáru mnoha českých i zahraničních orchestrů a interpretů (Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Filharmonie New York, Pittsburský symfonický orchestr, SOČR, Plzeňská filharmonie). Jeho práce jsou publikovány řadou nakladatelství (Bärenreiter, Schott Music, Univesal Edition). Nahrávka symfonické suity z opery Jenůfa, kterou z původní Janáčkovy opery vytvořil společně s dirigentem Manfredem Honeckem a kterou natočil Pittsburský symfonický orchestr, byla nominována na cenu Grammy Award roku 2015. V průběhu léta zazní na festivalu Broumovska Illeho komorní skladby Přísloví Šalamounova v podání Tria Českého rozhlasu, nebo Zrození nového tanga v rámci závěrečného koncertu festivalu. Přímo na objednávku festivalu pak Tomáš Ille píše pro rezidenční umělce festivalu – violoncellistu Jiřího Bártu a hornistku Zuzanu Rzounkovou a jejich kolegy cyklus Letní nokturna a pro kurzisty Letních hornových kurzů Halali  pro skupinu lesních rohů. „Cyklus „Letní nokturna“ je netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou. Dílo zazní v premiéře a je dedikováno přímo festivalu. Pro toto nezvyklé uskupení vznikla též aranž – Oblivion Astora Piazzolly. Program souboru tak nabyde na pestrosti a poutavosti pro posluchače,“ říká o svých novinkách pro festival rezidenční skladatel letošního ročníku Tomáš Ille.  

Covid-19 / Aktuální situace a nařízení

Zdraví a bezpečí všech festivalových návštěvníků je pro nás velmi důležité. Proto bychom vás při návštěvě koncertů chtěli poprosit o dodržování aktuálních opatření stanovených vládou: 

1. K ochraně dýchacích cest je nutné mít respirátor po celou dobu koncertu
2. 21. dní po první dávce očkování nemusí být návštěvník testován 
3. Po prodělání nemoci COVID-19 platí imunita 180 dní
4. Negativní POC antigenní test ne starší 72 hod. nebo negativní PCR test ne starší 7dní, u dětí do 6l et není testování požadováno
5. Negativní PCR či antigenní test mohou návštěvníci doložit kromě písemného potvrzení také  potvrzením od zaměstnavatele či čestným prohlášením, resp. čestným prohlášením zákonného zástupce o negativním testu provedeném ve škole či školském zařízení.
 

Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75%. Před vstupem na koncert pořadatel kontroluje od publika výše uvedené dokumenty. Z důvodu kombinace epidemiologických opatření a dobrovolného vstupného přijímá pořadatel od publika rezervace na jednotlivé koncerty do naplnění kapacit. Zájemci o koncerty se mohou v případě zájmu o zajištění místa hlásit na email tereza.kramplova@zapoklady.cz

Fotogalerie níže: Michal Bareš

Místo konání
Kostel Panny Marie Pomocné, Teplice nad Metují / Kamenec

Kostel Panny Marie Pomocné, Teplice nad Metují / Kamenec

Římskokatolický kostel Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují se nachází u pravého břehu řeky Metuje v místní části Kamenec. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Barokní kostel z

Detail místa


CZ
podpořte nás