Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Rezidenční umělci festivalu


Rezidenční skladatel festivalu Za poklady Broumovska 2023 – Jan Kučera

Na novinku minulých let – rezidentury umělců – naváže festival i v roce 2023. Úlohu rezidenčního skladatele přijal dirigent, klavírista a skladatel Jan Kučera. Na objednávku festivalu vzniknou tři premiéry – Dvojkoncert pro lesní rohy, Halali pro skupinu lesních rohů a písňový cyklus s tématikou broumovské krajiny, historie, kultury "Písně trpělivé" a píseň "Mnichova řehole". Zazní v provedení sourozenců Lukáše Klánského a Daniela Klánského (klavír a baryton). Kromě premiér se festival pokusí komplexněji představit Kučeru jako skladatele komorní i orchestrální hudby– na festivalu Za poklady Broumovska 2023 tak zazní následující skladby:

V premiéře cyklus Písně trpělivé pro hlas a klavír a píseň Mnichova řehole (Daniel a Lukáš Klánští), v premiéře Halali, skupinová kompozice pro kvinteto lesních rohů (účastníci Letních hornových kurzů), Dvojkoncert pro lesní rohy (Zuzana Rzounková a lektoři LHK)

Smyčcový kvartet č. 1 (Apollon Quartet), Four Color Suite (Prague Brass Quintet), Zrození, orchestrální verze scénické hudby (Filharmonie Hradec Králové)

 

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera je všestranným umělcem širokého záběru. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní, písňové i scénické. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů. Je autorem komické opery Rudá Marie a baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Jeho skladby provedla Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské Národní divadlo Riga, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů. V letech 2015-2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

 „Festival dal letos mé hudbě velkorysý prostor a já si toho moc vážím. Na pěti koncertech zazní jak skladby nové, tak staršího data. Na objednávku festivalu komponuji Halali pro skupinu lesních rohů, které budou tradičně hrát všichni účastníci hornových kurzů Broumov. Daniel a Lukáš Klánských uvedou v premiéře písňový cyklus "Písně trpělivé" a píseň Mnichova řehole, odkazující na benediktinský řád úzce spojený s broumovským klášterem. Vynikající žesťový soubor Prague Brass Quintet zahraje moji The Four Color Suite, plnou jazzových inspirací a v podání smyčcového kvarteta Apollon Quartet zazní můj raný Smyčcový kvartet č. 1, který jsem napsal ve svých 20 letech. Na závěrečném koncertu zazní moje orchestrální verze skladby Zrození. Provede ji Filharmonie Hradec Králové a dirigent Kaspar Zehnder.