Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Rezidenční umělci festivalu


Do léta 2021 vstoupí festival s novinkou rezidenčních umělců. Na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková.

Tomáš Ille  

Hudební skladatel a aranžér Tomáš Ille studoval konzervatoř v Kroměříži a Hudební Akademii múzických umění v Praze. Jeho kompozice a úpravy jsou součástí repertoáru mnoha českých i zahraničních orchestrů a interpretů (Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Filharmonie New York, Pittsburský symfonický orchestr, SOČR, Plzeňská filharmonie). Jeho práce jsou publikovány řadou nakladatelství (Bärenreiter, Schott Music, Univesal Edition). Nahrávka symfonické suity z opery Jenůfa, kterou z původní Janáčkovy opery vytvořil společně s dirigentem Manfredem Honeckem a kterou natočil Pittsburský symfonický orchestr, byla nominována na cenu Grammy Award roku 2015.

„Cyklus „Letní nokturna“ je netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou. Dílo zazní v premiéře a je dedikováno přímo festivalu. Pro toto nezvyklé uskupení vznikla též aranž – Oblivion Astora Piazzolly. Program souboru tak nabyde na pestrosti a poutavosti pro posluchače,“ říká o svých novinkách pro festival rezidenční skladatel letošního ročníku Tomáš Ille.  V průběhu léta zazní i premiéra Illeho lovecké fanfáry
Halali psaná pro kvinteto lesních rohů, Přísloví Šalamounova v podání Tria Českého rozhlasu, nebo Zrození nového tanga v rámci závěrečného koncertu festivalu.

Na festivalu Za poklady Broumovska 2021 zazní:

V premiéře Letní nokturna pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír

(17. 7. 2021, Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Ludmila Peterková)

V premiéře Halali lovecká kantáta pro kvinteto lesních rohů

(4. 8. 2021 účastníci Letních hornových kurzů)

Další skladby:

3. 7. 2021 Přísloví Šalamounova

17. 7. 2021 úprava Piazzollovy skladby Oblivion

28. 8. 2021 Zrození nového tanga

 

Jiří Bárta, violoncello 

V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s předními interprety a orchestry ve významných koncertních síních a na festivalech po celé Evropě, v Americe, Japonsku a Austrálii. Je nadšeným propagátorem soudobé hudby, iniciátorem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře. Od 90. let patří ke špičce violoncellistů své generace. Je držitelem řady významných ocenění, mimo jiné například Hammer Rostropovich Award (Los Angeles 1991), Europäische Förderpreis für Musik (Drážďany 1991), cen měsíčníku Harmonie za nejlepší českou nahrávku klasické hudby (1995, 1999), Klassik Heute Empfehlung, Gramophone Editor’s Choice, Grammy Award London (za společnou nahrávku písňového repertoáru s Magdalénou Koženou) a mnoha dalších. Kromě Supraphonu Jiří Bárta natáčel i pro firmu Lotos, Deutsche Gramophon a v poslední době pro londýnský Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty.

Na festivalu Za poklady Broumovska 2021 se představí v komorní i sólové úloze

17. 7. 2021, Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Milan Polák

31. 7. 2021 Jiří Bárta, Terezie Fialová

27. 8. 2021 Jiří Bárta

Zuzana Rzounková, lesní roh (Slovensko / ČR)

Je sólohornistkou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. K pravidelné spolupráci je zvána mnoha dalšími orchestry doma i v zahraničí, na pravidelné bázi hostuje například s lucemburským Solistes Européens Luxembourg. Je zakladatelkou a uměleckým garantem Letních hornových kurzů v Broumově.  Jako sólistka vystupuje na významných mezinárodních i domácích festivalech, během svých četných koncertních turné procestovala celý svět, hostovala v Evropě, v Číně, Japonsku, USA a Jižní Koreji. Mnohostrannost aktivního uměleckého působení doplňuje pedagogickou činností a na hudební fakultě JAMU Brno se intenzivně věnuje výchově nastupující generace české hornové školy. Mnoho jejích absolventů zastává posty ve významných českých orchestrech. Je zvána jako porotce do mezinárodních interpretačních soutěží a kurzů. Studovala na konzervatoři Košice, poté na JAMU v Brně u Prof. Jindřicha Petráše. V době studií získala četná ocenění na národních i mezinárodních soutěžích, mezi jinými 1. ceny v Londýně v roce 1994 a na mezinárodní soutěži Moravský podzim v Brně o rok později. V roce 2010 dokončila na Janáčkově akademii doktorandský program a získala titul PhD.

Na festivalu Za poklady Broumovska 2021 se představí v komorní úloze i jako umělecká vedoucí účastníků Letních hornových kurzů

17. 7. 2021, Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Milan Polák

4. 8. 2021 Máté Harangozó, Ágoston Márkus, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil

7. 8. 2021 Zuzana Rzounková, Jörg Brückner (Německo),  Szabolcs Zempléni (Maďarsko), Jan Vobořil, Jana Goliášová

21. 8. 2021 Moyzesovo kvarteto (Slovensko), Zuzana RzounkováPodpořte nás