Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha
Filharmonie Hradec Králové, Andreas Sebastian Weiser, dirigent
Ester Pavlů, mezzosoprán
Kristian Mráček, housle
Program:
Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob op. 8 „Le Quattro Stagioni“, Koncert č. 2 g moll „Léto“
Antonín Dvořák: Romance f moll op. 11
Hector Berlioz: Letní noci op. 7
Antonín Dvořák: Biblické písně op. 99, IV. Hospodin jest můj pastýř
Průvodním motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“, v roce 2021 festival připomene v rámci svého programu i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen festivalu, ale i zahajovacího koncertu v kostelích broumovské skupiny. Zároveň se vrátíme o rok zpět, kdy byl festival díky počátkům pandemie, stejně jako další kulturní instituce donucen změnit původní formát a přesunout se částečně do online prostředí. Jedním z koncertů, který se konal v omezené míře pro veřejnost, a byl také streamován na sociálních sítích, byl recitál Ester Pavlů a jejích kolegů, kde zazněly Berliozovy Letní noci v úpravě pro klavír. Do léta 2021 vstoupí festival orchestrální verzí tohoto díla a nabídne tak posluchačům možnost srovnání s loňským vystoupením. Dalším zástupcem mladé generace, které festival často a rád nabízí koncertní příležitosti, je mladý houslista Kristian Mráček. V jeho podání zazní Dvořákova Romance f moll a Vivaldiho „Léto“.
Kristian Mráček (*2003) pochází z hudební rodiny, na housle začal hrát ve čtyřech letech. V současné době je studentem Pražské konzervatoře ve třídě Jiřího Fišera. Od svých hudebních začátků se účastnil řady národních i mezinárodních soutěží, nejvýraznějšími úspěchy posledních let jsou titul Absolutního vítěze mezinárodní soutěže Josefa Micky v roce 2019, 2. cena pro nejlepšího českého účastníka ve 4. kategorii na Kociánově houslové soutěži, nebo 2. cena na mezinárodní houslové soutěži „Talents for Europe“ (Dolný Kubín, Slovensko). Účinkoval s houslisty Václavem Hudečkem, nebo Pavlem Šporclem, na loňské letní Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích získal druhé místo. Na jaře letošního roku se Kristian společně se svým spolužákem, violoncellistou Davidem Pěruškou, probojoval do finále prestižní mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. 17. září tak budou reprezentovat Českou republiku ve finále komorní kategorie.
Česká mezzosopranistka Ester Pavlů vystudovala Pražskou konzervatoř a Hudební akademii múzických umění v Praze. Už v době studií vystoupila ve Státní opeře v Praze v opeře Tři Pintové v roli Laury, na níž navázaly další operní role. Mezi významné operní role Ester Pavlů patří například Olga z Evžena Oněgina v divadle J. K. Tyla v Plzni, Donna Elvíra v Donu Giovannim nebo Cizí kněžna či Ježibaba ve Dvořákově Rusalce. V roce 2019 spolupracovala s argentinským tenoristou José Curou, který ji obsadil do své produkce Nabucca jako Fenenu. Pro Národní divadlo v Sofii nastudovala v roce 2020 hlavní roli Popelky v Rossiniho stejnojmenné opeře, pro to české pak hlavní roli v Bizetově Carmen. Ester Pavlů spolupracovala s mnoha předními českými orchestry jako je například Česká filharmonie, SO hlavního města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie a s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Jaroslavem Kyzlinkem, Heiko Matthiasem Forsterem, Marcem Kominen, Pietarim Inkinenem a dalšími.
Filharmonie Hradec Králové patří ke krajskému městu pod různými jmény od roku 1978. Současný název nese od 1. ledna 1993, spojuje ho se vznikem České republiky a odkazuje též na historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921–65) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který působil na postu šéfdirigenta v letech 1991-2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. Dirigent dnešního koncertu, Andreas Sebastian Weiser, působil jako šéf tělesa v letech 2012-2018. Od sezóny 2018/2019 vede FHK švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. FHK reprezentuje Královéhradecký kraj na významných koncertních pódiích doma i v zahraničí, spolupracuje s Českou televizí, od roku 2005 pořádá ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava unikátní festival Hudební fórum Hradec Králové zaměřené na současnou tvorbu. Věnuje se i mladšímu publiku, prolínání hudebních žánrů a koncertům typu crossover, v době pandemie velmi čile nahrávala a úspěšně prezentovala koncerty veřejnosti.
Vstupné je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.
Fotogalerii najdete níže. Foto: Jakub Šleis a Sára Valášková
Dnešní podoba kláštera je výsledkem vrcholně barokní přestavby. V roce 1726 schválil opat Zinke úplné odstranění starého konventu a vetší části budovy opatství a jejich nahrazení novostavbou dle projektu Kiliána