Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Téma Dech jako fenomén pokračuje koncertem souboru PBtet – Prague Brass Quintet.

10. 7. 2023


Broumov | V sobotu 15. července vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet. Koncert startuje v 18 hodin v otovickém kostele sv. Barbory a dobrovolné vstupné přispěje na obnovu kostelů broumovské skupiny.

Podpora mladé generace je tradiční součástí festivalu Za poklady Broumovska. Dechové nástroje a ty žesťové zvlášť, nesmějí chybět v rámci tématu „Dech jako fenomén“. Žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet se zformovalo na konci roku 2016 z předních studentů žesťového oddělení Akademie múzických umění v Praze. Největším úspěchem tělesa je vítězství na mezinárodní soutěži Jeju International Brass&Percussion Competition 2019 v Číně.

Program:

D. Scarlatti: Sonata K 519, arr. James H. DeCorsey

T. Albinoni: Sonata St Mark

S. Rachmaninov: Ave Maria, arr. Scott Hartman

A. Dvořák: Suita z opery Rusalka, arr. Miroslav Kopta

C. Debussy: Gollywog's Cakewalk

Jan Kučera: The four-color suite * skladba rezidenčního skladatele festivalu

J. Williams: Cantina Band from Star Wars, arr. Jan Kaňka

I. Berlin: Putting´on the Ritz

PBtet – Prague Brass Quintet tvoří členové:

Walter Hofbauer, Karel Hons / trubky

Daniela Roubíčková / lesní roh

Barbora Kolafová / trombon

Jakub Chmelař / tuba

Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Ohlédnutí za vystoupením rakouské harfenistky Elisabeth Plank / Šonov, 8. 7. 2023

Druhý koncert letošního ročníku Za poklady Broumovska patřil éterické harfě. Rakouská harfenistka Elisabeth Plank okouzlila publikum jemnou hrou a netradičním repertoárem, včetně světové premiéry chorvatské skladatelky a kurátorky Margarety Ferek-Petrić. Premiéra s názvem Mind Control (No Major Tom) oživila koncert „analogovou elektronikou“ a speciální technikou hry s použitím různých mimohudebních pomůcek (gumová palička, recyklovaná harfová struna, žíně z violového smyčce, elektrikářská svorka atd.): „Cítím se šťastná a taky unavená, protože jsem vynaložila mnoho energie do přípravy koncertu, ale bylo to pro mě nádherné. Publikum bylo vřelé a vnímavé. Dokonce bylo trpělivé i s moderním kouskem, který jsem na harfu předvedla, a to mi udělalo velkou radost. Atmosféra ve zdejším kostele je tak výtečná a kouzelná,“ svěřila se po koncertě harfenistka.

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz