Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Renomovaný Apollon Quartet rozzáří s festivalem Za poklady Broumovska kostel v Ruprechticích

14. 8. 2023


Broumov | Přední reprezentant slavné české kvartetní školy Apollon Quartet bude dalším z hostů festivalu Za poklady Broumovska. Kvarteto vystoupí v sobotu 19. srpna od 18 hodin v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na podporu kostelů na Broumovsku.

Další příležitostí ukázat komorní tvorbu rezidenčního skladatele Jana Kučery bude koncert renomovaného souboru Apollon Quartet, který se na festivalu představí v premiéře. Kromě tradičního repertoáru přiveze i skladby Davida Balakrishnana a zabrousí tak do “současnějších vod“. Kvarteto vystoupí ve složení: Štěpán Pražák a Radek Křižanovský / housle, Pavel Ciprys / viola a Pavel Verner / violoncello.

 

Program koncertu:

L. van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll

Jan Kučera: Smyčcový kvartet č. 1

A. Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur „Slovanský“

D. Balakrishnan: Waterfall with Blenders

D. Balakrishnan: Skylife

 

Ohlédnutí za koncertem Daniela a Lukáše Klánských / Martínkovice, 12. 8. 2023

V sobotu 12. 8. proběhl v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina další z koncertů festivalu Za poklady Broumovska. Za přítomnosti rezidenčního skladatele Jana Kučery se představili sourozenci Daniel a Lukáš Klánští – basbaryton a klavír. V jejich podání zazněly procítěné milostné písně Ludwiga van Beethovena či anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse. Hlavním bodem programu však byla premiéra písňového cyklu Jana Kučery Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Publikum odměnilo interprety dlouhotrvajícím potleskem a sám skladatel Jan Kučera s potěším řekl: „Z provedení jsem nadšený, vlastně jsem cyklus vcelku slyšel poprvé až na dnešním koncertě. Dal jsem interpretům plnou důvěru, a to nejen proto, že se známe velmi dlouho a jsou to moji přátelé. Byl jsem velmi mile překvapen, jak přesně pochopili význam písní, jejich výraz a atmosféru. A to je obrovsky důležité, neboť písně pracují i s určitou dramatičností, divadelní dramatikou a bylo vidět, že Daniel Klánský mohl nejméně v jedné z písní uplatnit svůj komediální talent.“

Také Daniel Klánský neskrýval radost z povedeného vystoupení, které okomentoval slovy: „Koncert jsme si velmi užili, neboť jsme mohli předvést písně jak z našeho již zažitého repertoáru, tak z toho nového. Byl pro nás obrovský zážitek premiérovat písňový cyklus Jana Kučery, který umí ve svých skladbách skvěle podtrhnout jak humor, tak určité zamyšlení nad životem, a to je pro nás jako umělce zážitek.“

Na koncert přišlo 153 návštěvníků a vybralo se přes 15 tisíc korun. Výtěžek putuje na obnovu skupiny broumovských kostelů.

 

 

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které jsou hlavními partnery. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Alukov, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

 

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz