Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Předehra festivalu oslaví První máj s Petrem Štěpánkem a Terezií Fialovou

12. 4. 2023


Broumov | 18. ročník festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zahájí festivalová předehra, která se bude konat v pondělí 1. května 2023 v broumovském klášteře. V Opatských sálech vystoupí klavíristka Terezie Fialová a herec Petr Štěpánek s tematickým programem věnovaným Leoši Janáčkovi. 

Komponovaný komorní pořad s názvem Listy důvěrné představí posluchačům vybrané milostné dopisy Leoše Janáčka Kamile Stösslové a část jeho nesmrtelného klavírního díla. Legendu českého herectví Petra Štěpánka jako stárnoucího Leoše Janáčka a klavíristku Terezii Fialovou jako skladatelovu mladistvou múzu Kamilu dělí podobný věkový rozdíl jako hlavní „protagonisty“. Co je však spojuje, je vášeň projevu, cítění fráze a pokora k textu.

„Uslyšíte nejosobnější tóny skladatelovy duše, jeho pocity a tajná přání. Také jeho obyčejné denní starosti a radosti, které popisuje své milé a těší se na její odpověď. V kontrastu s texty také nádhernou Janáčkovu hudbu plnou poezie a vášně,“ říká k programu Terezie Fialová. Petr Štěpánek dodává: „Myslím, že pro posluchače je až překvapivé dozvědět se o Janáčkovi něco absolutně nového a překvapivého. I pro mne je to nádherné setkání.“

PROGRAM KONCERTU:

Leoš Janáček:
Sonáta Z ulice 1. X. 1905 „Z ulice“
Po zarostlém chodníčku (výběr)
V mlhách (výběr)

Vstupné za 390 Kč (VIP vstupenka s číší vína po koncertě, v první polovině sálu bez specifikace místa) nebo 290 Kč (základní vstupenka ve druhé polovině sálu, bez specifikace místa) je možné zakoupit na festivalovém webu www.zapoklady.cz.

Tématem dramaturgie letošního 18. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Dech jako fenomén“. „Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců, „dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele sv. Petra a Pavla. Již zahajovací koncert v kostelích 1. července v Božanově představí dlouho plánované vystoupení amerického pěveckého souboru Jeremy Winston Chorale, který je příkladem špičkového gospelového umění,“ říká ředitelka festivalu Tereza Kramplová a dodává: „Představíme komorní i orchestrální díla rezidenčního skladatele 18. ročníku festivalu Jana Kučery, na objednávku vznikne Halali pro skupinu lesních rohů, Dvojkoncert pro lesní rohy i premiéra písňového cyklu mapující broumovskou tématiku (navazujeme tak na minulé realizace rezidenčních skladatelů Kryštofa Marka – premiéra Krajina paměti a Tomáše Illeho – premiéra Letní nokturna).“ Festival touto cestou generuje nový repertoár, inspiruje vznik nových děl a šíří povědomí o regionu netradiční cestou.

Kromě domácích renomovaných umělců a souborů – Filharmonie Hradec Králové, Barbara Maria Willi, Martin Hroch,  Apollon Quartet, Lukáš a Daniel Klánští, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, sbor Zvonky Praha a Abbellimento, Terezie Fialová nebo mladého žesťového souboru PBtet - Prague Brass Quintet, vystoupí i zahraniční interpreti – rakouská harfenistka Elisabeth Plank, flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, italský hornista Luca Benucci, švýcarský hornista Christian Lampert nebo klarinetista Jakub Bokun a kytarista Jakub Kosciuszko z Polska. V rámci doprovodného programu festival chystá audiovizuální projekt Purgatio, relaxaci a uvolnění při poslechu živé hudby, prezentaci regionálních umělců v rámci prohlídek kláštera nebo koncerty varhaníků, kteří vyhráli letošní soutěž Janáček Brno. V pohraničním regionu, který skýtá velký potenciál, se bude návštěvníkům během 14 koncertů a doprovodného programu jednoduše „tajit dech“.

„Druhý dech“ nabrala v současné době i iniciativa Broumov 2028, která vloni v říjnu postoupila do finále o titul Evropské hlavní město kultury. O tom, zda tento titul pro rok 2028 připadne Broumovu, nebo Českým Budějovicím, rozhodne na konci letošního června mezinárodní porota. Festival Za poklady Broumovska je vlajkovou lodí kandidatury.

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz