Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Netradiční spojení tří akordeonů přiveze na festival Za poklady Broumovska Check Accordion Trio

1. 7. 2024


Broumov | V sobotu 6. července bude pokračovat festival Za poklady Broumovska koncertem v teplickém kostele Panny Marie Pomocné, kde od 18 hodin vystoupí Check Accordion Trio. Vstupné na koncert je dobrovolné. Po koncertě bude následovat letošní novinka – komentovaná prohlídka kostela s varhaníkem Ladislavem Šikutem.

Netradiční spojení tří akordeonů přináší na Broumovsko klasický repertoár v novém kabátě. Kromě české hudby zazní argentinské tango i další méně tradiční literatura v úpravě pro akordeon. Stejně jako Letní hornové kurzy patří již zcela jistě k broumovskému letnímu hudebnímu dění, členové tria pořádají v Kutné hoře podobně zaměřenou akci, oblíbenou mezi hráči na akordeon – Mezinárodní hudební festival Kutnohorský týden akordeonu. Vytváří tak komunitu hudebních nadšenců stejně jako my na Broumovsku. Trio vystupuje doma i v zahraničí ve složení Markéta Laštovičková, Marie Čejnová a Michal Karban a posledním velkým úspěchem bylo turné v Brazílii na podzim 2023. Soubor zde odehrál na 30 koncertů a propagoval českou hudbu i kulturu.

Program koncertu:

Karl Jenkins: Palladio 
Léon Boëllmann: Gotická suita – I. Introdukce, IV. Toccata 
Edvard Gieg: Peer Gynt – I. Ranní nálada, IV. Ve sluji krále hor 
Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 8 g moll – Furiant 
Markéta Laštovičková: Koncertní kus pro tři akordeony 
Carlos Gardel: Por una cabeza 
Ástor Piazzolla: Oblivion 
Ástor Piazzolla: La Muerte del Ángel 
Vladimir Zubitski: Pocta Astoru Piazzollovi 
Markéta Laštovičková: Sambossa 
Ástor Piazzolla: Libertango 

Po koncertě budou moci posluchači absolvovat komentovanou prohlídku kostela Panny Marie Pomocné s místním varhaníkem Ladislavem Šikutem. Vstupné na prohlídku bude 100 Kč a poplatek bude možné uhradit v hotovosti přímo na místě.

Ohlédnutí za koncertem Filharmonie Hradec Králové / 29. 6. 2024

Slavnostními tóny Sukovy Meditace na staročeský chorál Svatý Václave byl zahájen sobotní, letním horkem doprovázený koncert Filharmonie Hradec Králové v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Více než třicet filharmoniků pod vedením polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého předvedlo také skladbu Carmina lucemburgiana rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové (která si ji přijela do Broumova osobně vyslechnout), a také díla Wolfganga Amadea Mozarta a závěrečnou Českou Suitu Antonína Dvořáka. Koncert svými úvodními slovy doprovodili umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová, starosta města Broumov Arnold Vodochodský, děkan broumovské farnosti Martin Lanži, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska Jan Školník a poslanec Parlamentu ČR a náměstek hejtmana KHK Pavel Bělobrádek.

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz