Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Netradiční spojení dvou cembal bude na programu dalšího z koncertů festivalu Za poklady Broumovska v Bezděkově nad Metují

21. 8. 2023


Barokní památky a barokní hudba. Spojení, které nemůže chybět na festivalu Za poklady Broumovska. O jeho provedení se v sobotu 26. srpna od 18 hodin v bezděkovském kostele sv. Prokopa postará dvojice vynikajících cembalistů: Barbara Maria Willi a Martin Hroch. Vstupné je dobrovolné, výtěžek podpoří kostely na Broumovsku.

Dvě cembala pro čtyři ruce nebo Poučená interpretace barokní hudby – tak by mohly znít varianty sloganu uvádějící koncert dvou vynikajících cembalistů – Barbary Maria Willi a Martina Hrocha. Dvojici provází hudbou naplněná cesta jak pedagogické, tak profesní spolupráce, oba interpreti působí taktéž ve významných pedagogických funkcích v moravské metropoli.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Koncert pro dvě cembala c moll BWV 1060

François Couperin: Les Barricades mystérieuses (Tajemné překážky)

Joseph Nicolas Pancrate Royer: Le Vertigo (Závrať)


Jean Philippe Rameau: Suite a moll z druhé knihy Pieces de clavecin (cembalové kusy) 

Giovanni Paisiello: Grand Capriccio 

Johann Christian Bach: Sonáta D dur pro dvě cembala

 

Ohlédnutí za koncertem Apollon Quartet / Ruprechtice, 19. 8. 2023

Další z koncertů festivalu Za poklady Broumovska proběhl v sobotu 19. 8. v kostele sv. Jakuba Většího v kostele v Ruprechticích. V příjemné podvečerní atmosféře zde vystoupil smyčcový Apollon Quartet. Kromě klasických skladeb pro smyčcová kvarteta od Ludviga van Beethovena a Antonína Dvořáka hudebníci představili raný kvartet rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery a také dvě jazzově laděné skladby z díla skladatele Davida Balakrishnana. „Hrálo se nám báječně, rádi jsme přijeli, bylo tady pozorné publikum, ze kterého sálala skvělá atmosféra – je vidět, že jsou festivaloví posluchači zvyklí chodit na koncerty. Vystoupením v Ruprechticích jsme navázali na naše koncerty v italské Neapoli, a i přes teplo, které momentálně bylo, tak ve srovnání s teplotami, které panovaly v Itálii, byly podmínky velmi komfortní,“ řekl po koncertě primarius souboru Štěpán Pražák.

Sobotní večer návštěvníkům kromě hudby zpestřili též zástupci města Meziměstí, kteří připravili pohoštění. Koncertu se zúčastnilo 136 návštěvníků a na dobrovolném vstupném se vybralo 13 336 korun. Vybraná částka putuje na opravy skupiny broumovských kostelů.

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

 

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz