Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Festival okoření svůj program cimbálovým podvečerem i koncertem pěveckého sboru Zvonky – Praha

24. 7. 2023


Broumov | Tento týden nabídne festival Za poklady Broumovska hned dva hudební zážitky. Ve středu 26. 7. od 19 hodin vystoupí v Hejtmánkovicích Cimbálová muzika Milana Broučka spolu s Václavem Noidem Bártou při oblíbeném piknikovém podvečeru. V sobotu 29. 7. od 18 hodin pak bude festival pokračovat vystoupením pěveckého sboru Zvonky – Praha a dívčího komorního sboru Abbellimento v Broumově.

Prvním koncertem tohoto týdne vybočí festival Za poklady Broumovska z obvyklého formátu komorních koncertů v kostelích broumovské skupiny. Oblíbený piknikový podvečer pod širým nebem se uskuteční ve středu 26. července od 19 hodin na kopečku nad Jízdárnou Hejtmánkovice. Hostem Cimbálové muziky Milana Broučka bude zpěvák Václav Noid Bárta.

„Bereme to jako příležitost šířit povědomí o krásách broumovského regionu a skvělému publiku nabídneme kromě tradiční cimbálovky i netradiční spojení se zpěvákem Václavem Noidem Bártou. To se osvědčilo minulý rok, kdy publikum zcela zaplnilo prostory Jízdárny v Hejtmánkovicích. Doufejme, že letos nám bude přát počasí a sejdeme se opět na Kopečku, kde zažijeme společně neopakovatelnou atmosféru uvolněného piknikového open air podvečera,“ říká ke koncertu ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Kromě skvělé hudby si návštěvníci užijí výhledy do broumovské krajiny a stráví jedinečné okamžiky na unikátním místě broumovského regionu. Koncert má ambici spojit hudební publikum různých žánrů a šířit dál povědomí o festivalu i mezi posluchači, kteří si ke klasické hudbě cestu teprve hledají. Večer nabídne i místní gurmánské speciality.

Vstupné na koncert je 290 Kč. Děti do 10 let zdarma. Vstupenky jsou na stání, deky je možné vzít s sebou. Vstupenky lze zakoupit buď v online předprodeji na smsticket.cz, na místě (platba možná pouze v hotovosti) anebo v obvyklé tištěné formě na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera. Parkování bude možné před areálem penzionu Jízdárna v Hejtmánkovicích, na hejtmánkovický kopeček se pak dá dostat příjemnou procházkou cca 500 m. V individuálních případech po dohodě na místě je možné dojet až na místo konání, vůz se však musí vrátit na parkoviště. V případě špatného počasí proběhne koncert na Jízdárně v Hejtmánkovicích.

V sobotu 29. července od 18 hodin naváže festival již tradičním koncertem, tentokrát v duchu sborového zpěvu. V broumovském kostele sv. Petra a Pavla vystoupí Pěvecký sbor Zvonky – Praha a dívčí komorní sbor Abbellimento. Nejmladší generace pěveckých sborů, koncertní sbor Zvonky – Praha, i zkušenější zpěvačky tvořící dívčí komorní sbor Abbellimento představí pod vedením sbormistryně Jarmily Novenkové průřez sborovou tvorbou v průběhu staletí. Jejich vystoupení bude výletem do historie i přehlídkou současné tvorby. Pestrý program sestávající z oddělených i spojených vystoupení obou sborů, a to před publikem i přímo u varhan doplní varhanní díla Johanna Sebastiana Bacha v provedení varhaníka Jakuba Janšty. Oba sbory pravidelně reprezentují české sborové umění na soutěžích i koncertech v zahraničí a navážou svým vystoupením na koncert královéhradeckého sboru Jitro v minulých ročnících. Vstupné dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Toccata a fuga d moll   BWV 565 (Varhanní skladba)   

Melchior Franck: Da pacem, Domine

Bedřich Smetana: Má hvězda

Ola Gjeilo: Ubi caritas

Paul Hindemith: Sonate II - 1. věta: Lebhaft  (Varhanní skladba)

Johann Sebastian Bach: Jesus bleibet meine Freude BWV 147 / Suscepit Israel (Magnificat) BWV 243/ Aleluja

Georg Friedrich Handel: For unto us a Child si born

Wolfgang Amadeus Mozart: Sanctus, Benedictus

Gabriel Fauré: Tantum ergo

Antonín Dvořák: Biblická píseň č. 10 / Ave Maria

Petr Eben: Confiteor Tibi, Pater

Ilja Hurník: Missa vinea crucis - Kyrie, Sanctus - Benedictus, Deo gratias

Ohlédnutí za koncertem Jakub Bokun, Jakub Kosciuszko / Teplice nad Metují, 22. 7. 2023

Přes 150 návštěvníků dorazilo v sobotu 22. července na podvečerní koncert polského klarinetisty Jakuba Bokuna a polského kytaristy Jakuba Kosciuszka. Komorní prostory kostela Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují – Kamenci byly jako stvořené pro představení dalšího dechového nástroje tohoto ročníku – klarinetu. V programu kromě jiného zazněla i polská soudobá hudba z jejich společného nejnovějšího CD s akcentem na oslavu významného roku polské hudby 2023.

„Toto je mé třetí účinkování na festivalu. Hostoval jsem s orchestrem před pěti lety v Polici nad Metují. Publikum tady bývá velmi živé, hudbymilovné a my jako interpreti to vždy cítíme, těší nás to a inspiruje. V teplickém kostele se nám hrálo velmi příjemně, protože kostel není velký a zdejší akustika je velmi přirozená, což je ideální místo,“ uvedl Jakub Bokun po koncertě, na kterém se díky dobrovolnému vstupnému vybralo 12 037 korun.

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz