Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery zazní během koncertu Daniela a Lukáše Klánských v Martínkovicích

7. 8. 2023


Martínkovice | Festival Za poklady Broumovska podporuje vznik nového repertoáru inspirovaného bohatou historií regionu, místní architekturou a krásami Broumovska obecně. Do svého programu tak zařadil další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery – Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Novinky zazní v provedení basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského v sobotu 12. srpna od 18 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude v závěru festivalu předán na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Festivalový debut basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského bude kromě volby méně obvyklého repertoáru umocněn provedením premiér rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery. Cyklus Písně trpělivé pro baryton a klavír má několik částí s názvy Lenost, Vytrvám, Předurčení, Také poetika, Muž v letech, Žena a kočka a Kam jde cesta?, na texty středověké poezie Paula Verlaina, Jeana de La Fontaina nebo Jaromíra Pleskota. Píseň Mnichova řehole představuje skladatel Jan Kučera následovně: „Samostatnou písní mimo cyklus je Mnichova řehole, tu jsem napsal na výzvu festivalu, protože propojení s broumovským benediktinským klášterem se nabízelo. Text jsem našel v knize Smysl a duch Benediktovy řehole, v kapitole Nástroje dobrých skutků. Popisuje, jak by se měl mnich v řádu chovat a čeho se vyvarovat… Pokusil jsem se do takové celoživotní askeze vcítit a stylizovaně ji v hudbě zachytit…“ 

Program koncertu:

L. van Beethoven: An die ferne Geliebte op. 98

R. Vaughan Williams: Songs of travel

S. Prokofjev: Gavotta op. 12

Jan Kučera: Písně trpělivé * premiéra písňového cyklu

Jan Kučera: Píseň Mnichova řehole

Ohlédnutí za koncerty minulého týdne / Vernéřovice, Police nad Metují

Pětaosmdesát účastníků 9. ročníku Letních hornových kurzů doslova z celého světa zaplnilo spolu se svými lektory ve středu 2. srpna vernéřovický kostel sv. Michaela a přineslo do tohoto jindy tichého sakrálního prostoru radostnou, jiskřivou a přátelskou letní atmosféru. Mezi skladbami koncertu, který před kostelem zahájili Jihočeští trubači, nechybělo Halali napsané přímo pro Letní hornové kurzy rezidenčním skladatelem festivalu Janem Kučerou, dále provedení slavné melodie z velkofilmu Titanic nebo díla W. A. Mozarta, Ch. Förstera a J. Haydna či závěrečný přídavek v podobě známé narozeninové melodie Happy birthday to you určený jedné z účastnic kurzů. Ty ke svému vyvrcholení dospěly v sobotu 5. srpna v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, při oblíbeném a tradičním koncertu lektorů. Dojímavé i vášnivé tóny ze svých lesních rohů tentokrát vykouzlili česká hornistka Zuzana Rzounková a hornista Jan Vobořil, spolu s italským hornistou Lucou Benuccim a německým hornistou Christianem Lampertem za doprovodu klavíristky Jany Goliášové. Koncert, který navštívilo přes 250 lidí, byl korunován závěrečným a dlouhým potleskem vestoje a nadšené publikum se dočkalo několika hornových přídavků. Ve festivalových kasičkách se díky dobrovolnému vstupnému sešlo přes 22 tisíc korun.

„Na Broumovsku jsem poprvé, ale myslím, že jde o jeden z nejlepších festivalů na světě. Byl jsem v Mexiku, Japonsku a na mnoha dalších místech, ale tady jsem se setkal s naprostou profesionalitou a spoustou mladých hornistů z celého světa a fungovali jsme jako rodina. Doufám, že se mi podaří brzo se zase vrátit,“ zhodnotil festival i kurzy italský hornista Luca Benucci a dodal: „Dnešní koncert v Polici byl vynikající, s mnoha různými hudebními žánry z klasické i ne-klasické hudby a každý do toho dal to nejlepší.“

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

 

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

 

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz