Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí americký gospelový sbor

6. 6. 2023


Broumov | Na originální hudební zážitek se mohou těšit návštěvníci zahajovacího koncertu 18. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. V božanovském kostele v sobotu 1. července v 18 hodin vystoupí gospelový sbor The Jeremy Winston Chorale pod vedením dirigenta Jeremy Scotta Winstona. Vstupenky jsou již v prodeji na www.zapoklady.cz. Během léta bude následovat dalších dvanáct koncertů v kostelích broumovské skupiny i na jiných místech regionu a doprovodný program. Úlohu rezidenčního skladatele přijal pro letošek skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera.

Gospelový sbor The Jeremy Winston Chorale byl založen v roce 2012, hned téhož roku vyhrál v kategorii gospel největší světovou soutěž ve sborovém zpěvu The World Choir Games v americkém Cincinnati a krátce nato získal i pozvání tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy a jeho manželky Michelle k vystoupení v Bílém domě.  Od vítězství se tak uznávaný The Jeremy Winston Chorale objevuje na mnoha prestižních místech a cestuje po celém světě.

Jejich vystoupení v božanovském kostele v sobotu 1. července slibuje nejen mimořádný hudební, ale i duchovní zážitek i to, že se posluchačům bude minimálně tajit dech, pokud se náhodou nepřidají ke zpěvákům strženi jejich obrovskou energií. Vstupné na koncert je 290 Kč (místa na sezení bez určení konkrétního sedadla). Vstupenky je možné zakoupit online na www.zapoklady.cz nebo na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera.

V červenci a srpnu připravuje festival dalších dvanáct koncertů a doprovodný program, které propojí téma Dech jako fenomén. Hlavní těžiště hudebního programu bude totiž spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců, „dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele sv. Petra a Pavla. „Festival Za poklady Broumovska přichystal pro posluchače na celé léto špičkovou převážně klasickou hudbu domácí i zahraniční provenience. V rámci naší činnosti podporujeme mladé interprety, přispíváme na obnovu církevních památek a poslední roky také systematicky podporujeme soudobou tvorbu tím, že oslovujeme ke spolupráci vynikající domácí skladatele. Festival tak generuje vznik zcela nového repertoáru, inspiruje a šíří povědomí o regionu netradiční cestou,“ říká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Rezidenčním skladatelem letošního ročníku bude dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, který takto představuje spolupráci s festivalem: „Festival dal letos mé hudbě velkorysý prostor a já si toho moc vážím. Na pěti koncertech zazní jak skladby nové, tak staršího data. Na objednávku festivalu komponuji Halali pro skupinu lesních rohů, které budou tradičně hrát všichni účastníci hornových kurzů Broumov. Daniel a Lukáš Klánských uvedou v premiéře písňový cyklus "Písně trpělivé" a píseň Mnichova řehole, odkazující na benediktinský řád úzce spojený s broumovským klášterem. Vynikající žesťový soubor Prague Brass Quintet zahraje moji The Four Color Suite, plnou jazzových inspirací a v podání smyčcového kvarteta Apollon Quartet zazní můj raný Smyčcový kvartet č. 1, který jsem napsal ve svých 20 letech. Na závěrečném koncertu zazní moje orchestrální verze skladby Zrození. Provede ji Filharmonie Hradec Králové a dirigent Kaspar Zehnder.

Na festivalu se dále představí jak čeští interpreti: Filharmonie Hradec Králové, cembalisté Barbara Maria Willi a Martin Hroch,  Apollon Quartet, Lukáš a Daniel Klánští, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, sbor Zvonky Praha a Abbellimento či soubor PBtet - Prague Brass Quintet, tak i zahraniční umělci – rakouská harfenistka Elisabeth Plank, flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, italský hornista Luca Benucci, německý hornista Christian Lampert nebo klarinetista Jakub Bokun a kytarista Jakub Kosciuszko z Polska. Závěr festivalu obohatí již tradiční Festivalové Finále s doprovodným programem, kterým bude audiovizuální projekt Purgatio nebo prezentace regionálních umělců v rámci prohlídek kláštera i další ambientní hudba. Na většinu koncertů je dobrovolné vstupné, jehož výtěžek putuje na podporu kostelů broumovské skupiny. Informace o vstupném na zpoplatněné koncerty jsou k dispozici na www.zapoklady.cz.

18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Alukov, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz