Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

TZ - Výtěžek Zahajovacího koncertu 16. ročníku Za poklady Broumovska putuje na pomoc Moravě

28. 6. 2021


Festivalová znělka zahájila v sobotu 26. června v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha 16. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Publiku se po dlouhé přestávce představili živě Filharmonie Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristian Mráček.

Díla Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka a Hectora Berlioze rozezněla klášterní kostel při prvním letošním živém koncertu festivalu Za poklady Broumovska, a to v podání Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera, mezzosopranistky Ester Pavlů a mladého houslisty Kristiana Mráčka.  Koncert, jehož kapacita byla kvůli vládním omezením snížena na 75 %, si přišlo vyslechnout 157 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou převyšující 23 tisíc korun. Spontánní nápad organizátorů, výjimečně směřovat vybrané dobrovolné vstupné na jižní Moravu postiženou živelnou pohromou, byl na místě posvěcen i potleskem publika a slibem festivalových sponzorů výtěžek zdvojnásobit. Po dohodě s broumovskou farností bude výsledný výtěžek zaslán na sbírky vyhlášené Nadací Via a Diecézní charitou Brno.

Pozvánka na další koncert festivalu:

3. 7. 2021, 18:00 / Teplice nad Metují – Kamenec, Ivanitská poustevna

V sobotu 3. července v 18:00 bude festival pokračovat v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují – Kamenci, koncertem Tria Českého rozhlasu a Svatopluka Schullera. Hobojista Lukáš Pavlíček, klarinetista Lukáš Dittrich a fagotista Libor Soukal představí následující program:

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento pro hoboj, klarinet a fagot č. 2 KV 229
Iša Krejčí: Trio – Divertimento
Tomáš Ille * rezidenční skladatel festivalu: Přísloví Šalamounova, melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora (2019)
Ervín Schulhoff: Divertissement pro hoboj, klarinet a fagot

Nekonvenční a moderní pojetí soudobé hudby zaujalo na výjimečné debutové nahrávce Tria Českého rozhlasu i pořadatele festivalu Za poklady Broumovska. Kromě tradičních skladatelů „moderní hudby“, se poprvé v programu představí dílo rezidenčního skladatele festivalu, Tomáše Illeho. Kostelní akustiku v teplickém kostele rozezní méně obvyklá forma melodramu Přísloví Šalamounova napsaný přímo pro Trio Českého rozhlasu. Důstojnou atmosféru díla, která bude protipólem k laškovným divertimentům, podtrhne hlas zkušeného herce a dabéra Svatopluka Schullera. Festival tak pokračuje v uvádění modernějších autorů a dává možnost nahlédnout do současné tvorby. Vstupné je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, Ministerstvo kultury ČR a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czCZ
podpořte nás