Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

TZ - Neobvyklé spojení saxofonu a kytary nabídne v Šonově soudobou polskou hudbu

10. 8. 2021


Šonov | Po intenzivním hornovém týdnu bude v sobotu 14. srpna pokračovat festival Za poklady Broumovska koncertem polského manželského páru The Six & Sax Duo. V šonovském kostele sv. Markéty zazní od 18 hodin díla Łukasze Wośe a Marka Pasieczného, i začínajících skladatelek Weroniky Ratusińské-Zamuszko a Ewy Fabiańské-Jelińské. Neobvyklé spojení kytary a saxofonu nabídne originální zvukový experiment. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Ve svém programu představí saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec spolu s kytaristou Grzegorzem Szymiecem především soudobou polskou hudbu v premiérách děl Łukasze Wośe a Marka Pasieczného, i začínajících skladatelek Weroniky Ratusińské-Zamuszko a Ewy Fabiańské-Jelińské. Intimní souhra saxofonu a kytary tak přiveze na Broumovsko zcela nový zvukový zážitek. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek podpoří postupnou rekonstrukci unikátních broumovských kostelů.

Program koncertu:

Francis Kleyjans: Aria č. 1 op. 92 B

Barbara Kaszuba: Forest stream, verze pro sopránový saxofon a kytaru (aranžmá Barbara Kaszuba)

Łukasz Woś: Nocturne 

Ewa Fabiańska-Jelińska: The Soul of Seoul, verze pro sopránový saxofon a kytaru 

I Allegro espressivo, II Andante cantabile

Franz Schubert: Allegro moderato ze Sonáty a moll Arpeggione D. 821, verze pro soprán saxofon a kytaru (kytarový part úprava Konrad Ragossing [Edition Schott], part saxofonu úprava Magdalena Jakubska-Szymiec, 2018)

Weronika Ratusińska-Zamuszko:  Nymphes 

I. Nereids, III Dryads

Łukasz Woś:  The Little Triptych (výběr)

1. Prelude, 2. Waltz

Marek Pasieczny (*1980): Six Folk Melodies (výběr)

Six & Sax Duo založili v roce 2018 manželé Magdalena Jakubska-Szymiec (saxofon) a Grzegorz Szymiec (kytara). Unikátní spojení dvou různorodých nástrojů i jejich repertoár vzbuzuje zájem nejen v Polsku, ale i v zahraničí. Duo se nebojí experimentovat s různými žánry. Kromě klasické hudby a děl psaných původně pro kytaru a saxofon, oživují svůj repertoár oba umělci úpravami děl rozličných autorů (Ryō Noda, Ciarán Farrell nebo Franz Schubert). Sympatická je jejich koncepce aktivní propagace soudobé polské hudby. Často zařazují do svých programů skladby dedikované přímo duu od  Łukasze Wośe, Ewy Fabiańske-Jelińske, Weroniky Ratusińske-Zamuszko nebo Marka Pasieczného. Soubor je od svého vzniku hostem domácích i zahraničních festivalů, výběrem Mezinárodní klarinetový festival Clarimania ve Wroclavi, poznaňský SaxEvent, 15. Mezinárodní hudební festival Sacrum Non Profanum ve Štětíně, nebo Bielsko-Biala International Saxfest, festival DUETOMANIA v Poznani atd. V lednu 2019 pořádali manželé mistrovký kurz v Thajsku a zahráli v Bangkoku na Mahidol University. V květnu 2019 se umělci připojili k maestru Ryo Noda na pozvání Akogo? Nadace. Na začátku letošního roku vydalo Six & Sax Duo debutové album s názvem “New Dimension” pod labelem Sarton.

Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu.  Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.

Ohlédnutí za koncertem v Ruprechticích / 7. 8. 2021:

182 návštěvníků si našlo cestu v sobotu 7. srpna do ruprechtického kostela sv. Jakuba Většího, kde se konal koncert lektorů Letních hornových kurzů. Hornové umění představili posluchačům sólohornistka FOKu Zuzana Rzounková, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, německý hornista Jörg Brückner a maďarský hornista Szabolcs Zempléni, s klavírním doprovodem Jany Goliášové. Ve festivalových kasičkách přibylo díky dobrovolnému vstupnému 14465 Kč.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czCZ
podpořte nás