Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

TZ - Na festivalu Za poklady Broumovska vystoupí izraelský pianista Boris Giltburg

5. 7. 2021


Police nad Metují | Světově ceněný izraelský pianista Boris Giltburg přijal pozvání festivalu Za poklady Broumovska a v sobotu 10. července 2021 od 18 hodin vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují. Zazní díla Sergeje Rachmaninova a Beethovenova sonáta „Hammerklavier“. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Boris Giltburg je přes svůj široký repertoár v posledních letech stále více uznáván jako přední interpret díla Sergeje Rachmaninova. Giltburg je držitelem stříbrné ceny  mezinárodní interpretační soutěže Arthura Rubinsteina a v roce 2013 získal první cenu v jedné z nejprestižnějších světových soutěží – v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. „Boris Giltburg je velkým propagátorem klasické hudby, sám si píše texty do bookletů svých CD a o klavírní tvorbě přispívá články do prestižních hudebních časopisů.  Na festivalu Za poklady Broumovska provede výběr etud Sergeje Rachmaninova, duchovní dílo Nunc Dimittis z Nešpor v autorském aranžmá Rachmaninova a náročnou pozdní klavírní sonátu Ludwiga van Beethovena,“ přibližuje program i klavíristu ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Vzhledem k novým epidemiologickým opatřením platným od 9. července přijímají pořadatelé rezervace na koncert na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz a žádají publikum o dodržování platných opatření stanovených vládou.

Program koncertu:
Sergej Rachmaninov: Etudes-Tableaux (výběr)
Sergej Rachmaninov: Nunc Dimittis (Nešpory), autorské aranžmá pro sólový klavír
Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáta č. 29 B dur op. 106 “Hammerklavier”

Ohlédnutí za koncertem v Teplicích nad Metují:

V sobotu 3. července 2021 pokračoval festival Za poklady Broumovska koncertem v Teplicích nad Metují – Kamenci. V kostele Panny Marie Pomocné vystoupilo Trio Českého rozhlasu spolu s hercem Svatoplukem Schullerem.

Celkem 101 návštěvníků si v sobotu našlo cestu na třetí festivalový koncert, který představil díla Wolfganga Amadea Mozarta, Iši Krejčího, Ervína Schulhoffa a rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho v podání hobojisty Lukáše Pavlíčka, klarinetisty Lukáše Dittricha a fagotisty Libora Soukala. Mluveným slovem doprovázel koncert herec a dabér Svatopluk Schuller. Dobrovolné vstupné tentokrát vyneslo částku 11 011 korun. Po skončení koncertu si mohli návštěvníci vyslechnout povídání o Ivanitské poustevně a projít si tuto unikátní památku za doprovodu a výkladu správce kostela a varhaníka Ladislava Šikuta.

„Jsme moc rádi, že jsme dostali pozvání na festival Za poklady Broumovska, v tak krásné přírodě kolem a v tak krásném kostele. Především jsme moc rádi, že jsme konečně zase mohli hrát pro veřejnost – bylo to úžasné a moc jsme si to užili,“ popsal atmosféru koncertu klarinetista Lukáš Dittrich.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czCZ
podpořte nás