Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

TZ - Dny nabité hudbou vyvrcholí v Broumově nočním koncertem Jiřího Bárty a společným vystoupením Epoque Quartet s Duem Siempre Nuevo

24. 8. 2021


Broumov | Na pátek a sobotu 27. a 28. srpna připravil festival Za poklady Broumovska bohatý program, jehož vrcholem bude speciální páteční Bachovská noc za svitu svíček s violoncellistou Jiřím Bártou a sobotní koncert Epoque Quartet a Dua Siempre Nuevo. Ten ukončí letní hudební pouť po kostelích broumovské skupiny. Součástí doprovodného programu budou kytarové koncerty Alexandra Glize, prohlídky kláštera spojené s minikoncerty Tria Braunensis a divadlo pro děti v podání Naivního divadla Liberec.

Doprovodný program festivalu Za poklady Broumovska odstartuje prohlídkami broumovského kláštera spojenými s minikoncerty broumovského souboru Trio Braunensis. Prohlídky jsou připravené na pátek a sobotu od 10 a 14 hodin. Vstupenky za 160 korun je možné zakoupit na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera. Klášterní zahradu i kavárnu Dientzenhofer oživí v pátek a sobotu koncerty francouzského kytaristy Alexandra Glize, pro děti přichystal festival sobotní divadelní představení v klášterní zahradě v podání Naivního divadla Liberec: one woman show Jak chodil Kuba za Markytou (10:30 a 15:00) a Tři přadleny (13:00). Vstupné na akce v zahradě je dobrovolné.

Páteční celodenní program vyvrcholí speciálním nočním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Bachovská noc za svitu svíček přivítá od 21 hodin rezidenčního umělce festivalu, violoncellistu Jiřího Bártu, který uvede v sólovém recitálu výběr suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Vstupenky za 290 Kč lze zakoupit na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera nebo na smsticket.cz ZDE. Partnerem akce je společnost Z-Trade a svicky.cz.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Suity pro violoncello sólo
Suita č. 1 G dur BWV 1007
Suita č. 2 d moll BWV 1008
Suita č. 3 C Dur BWV 1009

Sobota 28. srpna pak bude v broumovském kostele sv. Petra a Pavla patřit souborům Epoque Quartet a Duo Siempre Nuevo. Závěrečný koncert festivalu v broumovských kostelích zakončí v soudobě laděném programu téma léta, připomene Dvořákovo výročí a uvede také kompozici rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Převážně moderní repertoár zahrnuje originální kompozice i úpravy pro smyčcové kvarteto a dvě kytary. Duchovní prostor kostela sv. Petra a Pavla zaplní kromě skladeb českých autorů Martina Brunnera, Petra Wajsara a Štěpána Raka i Piazzollova Ave Maria. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.

Program koncertu: 

Martin Brunner: 4+2

Tomáš Ille: Zrození nového tanga * rezidenční skladatel festivalu

Sergio Assad: Summer garden suite - výběr  

Antonín Dvořák: Romantický kus č. 1

Antonín Dvořák: Když mě stará matka

Django Reinhardt: Minor Swing

Astor Piazzolla: Ave Maria

Štěpán Rak: Didgeridoo

Ohlédnutí za koncertem v Martínkovicích / 21. 8. 2021:

Martínkovický kostel sv. Jiří a Martina hostil v sobotu 21. srpna renomované  slovenské interprety – Moyzesovo kvarteto a hornistku Zuzanu Rzounkovou, rezidenční sólistku festivalu. Program připomněl výročí narození Antonína Dvořáka a představil i soudobou slovenskou tvorbu. Koncert  si přišlo vyslechnout 121 posluchačů, výtěžek z dobrovolného vstupného činil částku 13 438 Kč.  

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czCZ
podpořte nás