Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Nejbližší koncerty festivalu Za poklady Broumovska budou ve znamení lesního rohu

2. 8. 2022


Vernéřovice, Bezděkov nad Metují | V neděli 31. července odstartovaly v broumovském klášteře mezinárodní Letní hornové kurzy, díky kterým budou moci posluchači festivalu Za poklady Broumovska tento týden zavítat hned na několik koncertů, kde bude hrát hlavní roli lesní roh: ve středu 3. 8. vystoupí ve Vernéřovicích účastníci Letních hornových kurzů, v sobotu 6. 8. se v Bezděkově nad Metují představí samotní lektoři kurzů: hornisté Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková a Jan Vobořil.

Na středečním koncertu se ve vernéřovickém kostele sv. Michaela od 18:00 představí domácí i zahraniční účastníci z Polska, Německa, Japonska, Portugalska nebo Maďarska. Hornisty doprovodí klavíristky Jana Goliášová a Eva Macková. Letní podvečer zahájí premiéra „Halali“ pro soubor 85 lesních rohů rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka, která poskytne příležitost účastníkům kurzů koncertně představit výsledek týdenní společné práce. Kompozice je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Halali zazní i v rámci závěrečného sobotního slavnostního zakončení kurzů v broumovském klášteře v sobotu 6.8. dopoledne. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

V sobotu 6. srpna v 18:00 pak bude následovat koncert v Bezděkově nad Metují, v kostele sv. Prokopa, kde vystoupí švýcarský hornista Olivier Darbellay, německý hornista Jens Plücker a jejich čeští kolegové – hornisté Zuzana Rzounková, Jan Vobořil a klavíristka Jana Goliášová. Koncert lektorů Letních hornových kurzů patří mezi divácky velmi úspěšné programy. Za dobu osmi let, po kterou existují i Letní hornové kurzy představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner - USA, Esa Tapani - Finsko, Ricardo Matosinhos - Portugalsko, Saar Berger - Izrael / Švýcarsko, Dariusz Mikulski - Polsko, Raimund Zell - Rakousko, Jorg Bruckner - Německo, Szabolcs Zempléni - Maďarsko). Iniciátorkou celého projektu Letních hornových kurzů je Zuzana Rzounková, sólohornistka FOKu. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Reinhold Gliere: Čtyři kusy pro lesní roh a klavír op. 35 (Andante) 

Vincent Persichetti: Parable pro sólový lesní roh 

Emmanuel Chabrier:  „Larghetto“ pro lesní roh a klavír

Jean Luc Darbellay:  „Spectrum“ pro přirozený lesní roh sólo

Leo Delibes: Flower Duet

Jules Massenet: Meditation

Camille Saint Saens: Romance

Ohlédnutí za koncerty v Hejtmánkovicích a Broumově / 29. a 30. 7. 2022

Známé filmové, rockové i popové melodie (Metallica, Queen, Tři Oříšky pro Popelku aj.) rozezpívaly a roztančily početné publikum, které v pátek 29. července v podvečer dorazilo do Jízdárny Hejtmánkovice na open air koncert Cimbálové muziky Milana Broučka a Václava Noida Bárty. Původně hlášená předpověď deštivého počasí, které přimělo organizátory přesunout koncert z kopečku přímo do prostor Jízdárny, se nakonec nevyplnila, a tak si téměř 400 návštěvníků užilo příjemný piknikový večer se známými písněmi, skvělou náladou a občerstvením. „Na festivalu Za poklady Broumovska je vždycky krásná atmosféra, na kopečku nad Jízdárnou to má své kouzlo. Měl jsem proto obavu, když jsem se dozvěděl, že by se koncert při nepřízni počasí měl přesunout dolů do uzavřených prostor. Ale atmosféra byla tak úžasná, lidi byli skvěle napojení a krásně jsme si to užili – nadšená byla nejen kapela, ale i Vašek,“ uvedl po koncertě Milan Brouček.

V sobotu 30. 7. se festival vrátil zpět ke klasickému programu, s podvečerním koncertem harfenistky Kateřiny Englichové a mezzosopranistky Markéty Cukrové. Slunečnou oblohu vystřídalo mrholení, i tak si ovšem do broumovského kostela sv. Petra a Pavla našlo cestu 174 návštěvníků, kteří si přišli vyslechnout adaptace barokních písní v autorské úpravě Kateřiny Englichové, rezidenční umělkyně festivalu. Ve festivalových kasičkách se tentokrát sešlo 14.160 Kč, které v závěru poputují s celkovým výtěžkem na opravu kostelů broumovské skupiny.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.  Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214,
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czPodpořte nás