Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Klavírista Boris Giltburg provede Lisztovu Sonátu h moll i vlastní úpravu Šostakovičova kvartetu F dur

11. 7. 2022


Broumov | V sobotu 16. července se v 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují představí na letním festivalu Za poklady Broumovska světově uznávaný rusko-izraelský klavírista Boris Giltburg.  Na svůj loňský debut naváže v posluchačsky náročném programu – zazní Sonáta h moll S178 Ference Liszta a Giltburgova úprava Šostakovičova Smyčcového kvartetu č. 3 F dur op. 73.

„Návrat klavíristy Borise Giltburga znamená především to, že festival Za poklady Broumovska získal pravý mezinárodní rozměr a jeho atmosféra je přitažlivá i pro vytížené zahraniční hvězdy,“ zve na jedinečný festivalový zážitek ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Světově ceněný a uznávaný pianista vystupující vpravdě po celém světě vybral pro festivalové vystoupení slavnou Lisztovu Sonátu h moll i Silotiho úpravu Bachova Preludia h moll. Mimořádné pak bude uvedení Giltburgovy vlastní úpravy Šostakovičova smyčcového kvartetu F dur, která zazní v české premiéře a bude kontrastem k Lisztově slavné kompozici. Zvolený repertoár je dokladem posluchačské vyspělosti místního publika, které již roky přijímá i náročnější program.  Na koncert přijímá festival VIP rezervace á 290,- Kč do předních řad, které je možné zarezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz. Ostatní vstupné dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

PROGRAM KONCERTU:

Dmitrij Šostakovič: Smyčcový kvartet č. 3 F Dur op. 73 (autorská úprava Boris Giltburg *česká premiéra)

Franz Liszt: Sonáta h moll, S178

Johann Sebastian Bach / A. Siloti: Preludium h moll

Ohlédnutí za koncertem v Ruprechticích / 9. 7. 2022

202 návštěvníků a 19 055 Kč vybraného dobrovolného vstupného. Taková je bilance čtvrtého koncertu festivalu Za poklady Broumovska, který v sobotu 9. 7. přivítal v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího mladého klavíristu Jana Schulmeistera a stálici české kvartetní scény Wihanovo kvarteto. Zazněla díla J. S. Bacha, C. Debussyho, W. A. Mozarta a M. Ravela.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czPodpořte nás