Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Festival Za poklady Broumovska zakončí slovenský smyčcový Orchestr Beliczay i dvoudenní doprovodný program

23. 8. 2022


Broumov | 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska míří do finále. Závěrečný koncert zavede festivalové publikum do kostela sv. Barbory v Otovicích, kde v sobotu 27. srpna vystoupí Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou. Na dny 26. a 27. srpna také festival připravuje Festivalové finále s prohlídkami, koncerty a divadelními představeními pro děti v broumovském klášteře.

Téma širšího dialogu zarezonuje na závěrečném koncertě 17. ročníku festivalu Za poklady Broumovska v otovickém kostele sv. Barbory v sobotu 27. srpna od 18 hodin. Prolne se do spolupráce nejbližších sousedů v podání smyčcového orchestru Beliczay (Slovensko, Maďarsko) s domácími sólisty (ČR, Slovensko: Zuzana Rzounková – lesní roh, Milan Polák – klarinet, Jana Goliášová – klavír) v provedení skladby polského soudobého skladatele Mikolaje Góreckého (Polsko).

Komorní smyčcový orchestr Beliczay je mladé těleso založené v roce 2018. Je složený z předních umělců slovenské a maďarské národnosti, kteří působí v nejvýznamnějších slovenských orchestrech jako Slovenská filharmonie, Orchestr SRO, nebo Slovenské Národní divadlo. Nese jméno slovenského skladatele Júliusa von Beliczaye. Uměleckým vedoucím souboru je Jozef Horváth, koncertní mistr SF. Vstupné dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento D dur K 136

Johann Sebastian Bach: Air

Mikolaj Górecki: Trio Concerto op. 42 pro klarinet, lesní roh, klavír a smyčce *festivalová premiéra

Energico – Deciso – Lento espressivo

Petr Iljič Čajkovskij: Serenáda pro smyčce C dur op. 48

Ve dnech 26. a 27. 8. plánuje festival pokračovat v nastaveném experimentu z minulého roku v podobě Festivalového finále. Koncentrovaný dvoudenní doprovodný program představí regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí areál broumovského kláštera (kostel sv. Vojtěcha, klášterní zahrada, Café Dientzenhofer). Hudební program v podobě vystoupení formace Maerlin doplní profesionálními divadelními představeními pro děti v podání Naivního divadla Liberec a prohlídkami kláštera spojenými s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela sv. Vojtěcha. Podrobnosti k programu je možné najít na www.zapoklady.cz.

Ohlédnutí za koncerty v Adršpachu a Božanově / 19. a 20. 8. 2022

Pátek 19. srpna patřil rezidenční umělkyni Kateřině Englichové a jejímu večernímu harfovému recitálu při svíčkách, kterým festival navázal na podobný loňský koncert při svíčkách violoncellisty Jiřího Bárty. Adršpašský kostel Povýšení sv. Kříže byl jen minimálně osvětlen elektřinou a jeho podmanivou atmosféru tvořilo především mihotavé světlo svíček dodaných firmou Z–Trade a svicky.cz. Romanticko-moderní repertoár, který byl koncipován přímo pro festivalový program, přilákal do kostela 150 návštěvníků, kteří kompletně zaplnili celý prostor.

Na video z koncertu se můžete podívat zde: https://youtu.be/wKsGH6p14JY

Více než 150 posluchačů pak zavítalo i na deštivé sobotní vystoupení špičkového německého klavíristy Matthiase Kirschnereita v božanovském kostele sv. Máří Magdalény, kde se vybralo 10 773 korun na podporu skupiny broumovských kostelů. V programu zazněla sonáta Muzica Clementiho z opery Kouzelná flétna, skladby Ludwiga van Beethovena, elegie Ferrucia Busoniho a v Čechách zřídka uváděná sonáta argentinského skladatele Alberta Ginastery. Sám Matthias Kirschnereit bylo okouzlen prostředím kostela, specifickou atmosférou a také publikem, které tleskalo několik minut ve stoje: „Hrát ve zdejším kostele, který připomíná nádech Itálie, bylo úžasnou zkušeností. Bylo mi opravdu velkým potěšením zde vystoupit,“ řekl po koncertě klavírista Matthias Kirschnereit.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czPodpořte nás