Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Festival Za poklady Broumovska představí vítěze soutěže Concertino Praga Kristiana Mráčka a Davida Pěrušku

8. 8. 2022


Broumov | Violoncello a housle zazní na dalším koncertu festivalu Za poklady Broumovska v sobotu 13. srpna v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Mladí interpreti – houslista Kristian Mráček a violoncellista David Pěruška – zvolili s ohledem na neobvyklé spojení především moderní repertoár. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům na Broumovsku.

Vítězové komorní kategorie soutěže Concertino Praga 2021, duo Mráček–Pěruška, se představí na festivalu v rámci spolupráce s mezinárodními soutěžemi a festivalové prezentace nejmladší generace. Kristian naváže na sólové vystoupení z minulého roku, kdy na festivalu provedl díla Antonína Dvořáka a Antonia Vivaldiho za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Kristian Mráček i David Pěruška studují na Pražské konzervatoři, oba se účastní národních i mezinárodních soutěží a mají za sebou řadu úspěšných umístění a sólových vystoupení. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Bohuslav Martinů: Duo pro housle a violoncello č. 2

Johann Sebastian Bach: Adagio z Houslové sonáty č. 1 pro housle sólo 

Zoltán Kodály: Duo pro housle a violoncello op. 7

Arthur Honegger: Sonatina pro housle a violoncello H 80


Ohlédnutí za koncertem v Bezděkově nad Metují / 6. 8. 2022

Zatím nejdelší potlesk letošního ročníku festivalu si vysloužil sobotní koncert lektorů Letních hornových kurzů, který se uskutečnil v sobotu 6. srpna od 18 hodin v kostele sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují. Na koncert švýcarského hornisty Oliviera Darbellaye, německého hornisty Jense Plückera, a domácích hráčů na lesní roh – Zuzany Rzounkové a Jana Vobořila – a klavíristky Jany Goliášové zavítalo 245 posluchačů, mezi které se zařadila také početná skupina účastníků Letních hornových kurzů. Atmosféra koncertu byla nezapomenutelná, a především neutuchající závěrečný potlesk dal najevo, že koncert lektorů se řadí k výjimečným festivalovým zážitkům. Výtěžek koncertu je 17 983 korun.

„Pro mě byly Letní hornové kurzy v Broumově jedním z nejkrásnějších hornových týdnů vůbec. A nebylo to jen kvůli krásnému okolí a místu konání kurzů, ale především kvůli atmosféře jako takové. Vztahy, propojenost a přátelská atmosféra mezi účastníky byly úžasné a výjimečné. Bylo skvělé sledovat, jak se všichni – od těch nejmladších až po profesionály – navzájem inspirovali, jak si naslouchali… Celý týden jsem si opravdu moc užil,“ sdělil po koncertě jeden z lektorů kurzů, švýcarský hornista Olivier Darbellay, který festivalovému publiku mimo jiné během koncertu představil přirozený lesní roh a také na něj zahrál.

Podobného názoru byl i německý hornista Jens Plücker: „Jak bych hodnotil Letní hornové kurzy? Úžasné místo konání, a hlavně skvělá atmosféra, velmi přátelská a kamarádská… Každý z účastníků byl tak dychtivý, naučit se něco nového a posunout se dál. Jsem rád, že jsem u toho mohl být a teď jsem trochu smutný, že kurzy končí a musíme se rozloučit. Ale třeba se opět setkáme?“

 

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patron nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

 

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czPodpořte nás