Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Další hudební poklady Broumovska odhalí tento týden Kateřina Englichová s recitálem při svíčkách a klavírista Matthias Kirschnereit v Božanově

15. 8. 2022


Broumov | Letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska se tento týden přehoupne do poslední čtvrtiny. V pátek 19. 8. nabídne svým posluchačům v Adršpachu harfový recitál při svíčkách rezidenční umělkyně Kateřiny Englichové a v sobotu 20. 8. pak vystoupení špičkového německého klavíristy Matthiase Kirschnereita v Božanově.

Romanticko–moderní repertoár v podání rezidenční umělkyně festivalu Kateřiny Englichové navazuje na úspěšný koncept koncertu při svíčkách z minulého roku. Atmosféru umocní fakt, že do kostela Povýšení sv. Kříže v Adršpachu není obvykle přivedena elektřina, svíčky tak budou při koncertě významným zdrojem světla. Koncert se koná v pátek 19. 8. od 21 hodin. Program je koncipovaný přímo pro festival a uvede i méně známá díla harfového repertoáru. Vstupné na koncert je 290 Kč, vstupenky je možné zakoupit online na festivalovém webu www.zapoklady.cz.

Program koncertu:

C. Debussy: Danse sacrée et danse profane (Tanec nábožný a světský)

A. Hasselmans: Feuilles dautomne, “Podzimní listí”, Op.45               

                           La source “Pramen”- Étude de concert, Op.44

Z. Fibich: Nálady, dojmy a upomínky (výběr), (Adaptace pro harfu K. Englichová)

C. Salzedo: Chanson dans la nuit

D. Shpylova: Fantasie na ukrajinskou píseň “Oj u vishnevomu sadu”

(věnováno K.Englichové srpen 2022)

P. Glass: Why does someone have to die?

                Metamorphosis I. & II. (Adaptace pro harfu K. Englichová)

L. S. Caramellino: Suite  (věnováno K. Englichové)

1. Andromeda

2.Marilyn

3.Cassiopeia

Druhý koncert tohoto týdne se uskuteční hned v sobotu 20. 8. od 18 hodin v božanovském kostele sv. Máří Magdalény, kde vystoupí špičkový německý klavírista Matthias Kirschnereit.

„Zahraničí umělci tvoří téměř polovinu programové náplně letošního festivalu Za poklady Broumovska. Jejich účast je dokladem toho, že festival je atraktivní pro vytížené zahraniční umělce a že význam festivalu stoupá i v očích zahraničních interpretů. Debut německého pianisty Matthiase Kirschnereita přiveze do božanovského kostela tradiční i méně hraný repertoár, kromě děl Ludwiga van Beethovena zazní i zřídka uváděná sonáta argentinského hudebního skladatele Alberta Ginastery,“ uvedla ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Matthias Kirschnereit patří mezi špičkové německé pianisty, je laureátem řady významných zahraničních soutěží (Géza Anda Competition, Sydney International Piano Competition), a své klavírní umění předává studentům na Hochschule fur Musik und Theater Rostock, kde je profesorem. Je uměleckým ředitelem série "Gezeitenkonzerte". Vstupné dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Muzio Clementi: Sonáta B Dur op. 24/2 „Kouzelná flétna“

Ludwig van Beethoven: 6 variací F dur op. 34

Ludwig van Beethoven: Polonéza C dur op. 89

Ferrucio Busoni:  Elegie č. 3 „Meine Seele bangt und hofft zu Dir“

Alberto Ginastera: Sonata para piano č. 1 op. 22

Ohlédnutí za koncertem v Martínkovicích / 13. 8. 2022

Díla Bohuslava Martinů, Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho a Arthura Honeggera zněla v sobotu 13. srpna martínkovickým kostelem sv. Jiří a Martina v interpretaci mladých českých talentů: houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky. Oba mladí umělci jsou vítězi komorní kategorie soutěže Concertino Praga 2021. Jejich vystoupení v Martínkovicích si přišlo v sobotním podvečeru vychutnat 126 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou 8 739 Kč.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká

Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.czPodpořte nás