2. Jakub Bokun, Smyčcový orchestr Inter>CAMERATA, Komorní orchestr Radom a Magdalena Jakubska-Szymiec

sobota 6. 7. 2019 od 18 h
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují

Jakub Bokun – dirigent (Polsko)
Smyčcový orchestr Inter>CAMERATA (Polsko​)
Komorní orchestr Radom (Polsko)
Magdalena Jakubska-Szymiec​ – saxofon​ (Polsko)

Łukasz Woś:  Poem pro saxofon a smyčce

Paweł Łukaszewski: Sinfonietta

Łukasz Wos: Balada a Rondo

Samuel Barber: Adagio pro smyčce

Josef Suk: Serenáda pro smyčce op. 6

Jan Jakub Bokun, polský klarinetista a dirigent, je uměleckým ředitelem festivalu Clarimania, zakladatelem a dirigentem komorního orchestru Inter> CAMERATA a předsedou polské pobočky Mezinárodní klarinetové asociace. Bokun vystudoval Summa cum laude na hudební akademii ve Vratislavi a postgraduální studium v Paříži. Svá studia dovršil na University of Southern California v Los Angeles. Jako klarinetista a dirigent natočil 14 alb. Je vyhledávaným lektorem, na Královské konzervatoři v Bruselu, v Sofii, Bělehradě, Praze, Paříži, Slovinsku, Mexiku, Japonsku, Číně a Španělsku vedl řadu mistrovských kurzů. V současnosti působí na hudební akademii Karola Lipińského ve Vratislavi. Je ambasadorem společností Yamaha, D’Addario a BG.

Komorní orchestr Inter>CAMERATA vznikl na jaře 2013 ve Vratislavi z iniciativy Umělecké asociace Coolturalny Wroclaw. Původcem myšlenky a uměleckým ředitelem je dirigent a klarinetista Jan Jakub Bokun. Právě Jakub nadchnul pořadatele festivalu při komorním koncertě jako klarinetista. Posláním souboru Intercamerata je popularizace méně známé, zapomenuté, nebo dosud neobjevené komorní a orchestrální hudby, a zvát ke spolupráci mimořádně talentované umělce mladé generace, kteří stojí na začátku kariéry. Soubor často spolupracuje s umělci ze sousedních zemí, zejména z České republiky, Slovenska a Maďarska a zaměřuje se především na posluchače, pro které je klasická hudba něco nového. Vzdělávání je důležitým aspektem činnosti orchestru, zkoušky jsou tak veřejné a otevřené pro každého, koho zajímá hudba i teoretická příprava ve formě přednášek, jejímž cílem je seznámit posluchače s nástroji, hudebními styly i formami.

Komorní smyčcový orchestr Radom byl založen v lednu 2007 jako kulturní instituce financovaná obcí Radom. Prvním uměleckým ředitelem byl Maciej Żółtowski, od září 2017 zastává tento post Natalia Rogińska. Kromě pravidelných koncertů pořádá orchestr zvláštní akce, mj. Mezinárodní soutěž skladatelů Krzysztofa Pendereckého ARBORETUM. Soubor vystupuje pravidelně s renomovanými sólisty a dirigenty jako Lidia Grychtołówna, Piotr Pławner, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Pełech, Krzysztof Penderecki, Jan Jakub Bokun, Łukasz Borowicz, Stephen Ellery, Wojciech Rodek, Patrick Gallois, Michał Drewnowski, Emilian Madey, Łukasz Długosz, Avri Levitan a Marko Ylönen. Různorodý repertoár souboru zahrnuje standartní díla smyčcového orchestru, ale i méně známé, nedávno objevené kusy. Mimořádná všestrannost orchestru umožňuje stylovou a historicky poučenou interpretaci barokní hudby a raných symfonií Haydna a Mozarta. Důležitou součástí repertoáru souboru je také současná hudba dvacátého a jednadvacátého století.

Polská saxofonistka Magdalena Jakubská-Szymiec studovala hru na saxofon na universitě v Katovicích a své dovednosti rozvinula díky četným masterclass a úspěšnou účastní na mnoha soutěžích. Spolupracuje s polským rozhlasovým orchestrem, Slezskou filharmonií, The New Music Orchestra a Aukso Orchestra. Je zvána jako členka poroty národních a mezinárodních saxofonových soutěží a jako lektorka interpretačních kurzů. Od roku 2006 vede kurzy saxofonu na akademii v Poznani a hudební škole v Jaworznu.  V roce 2016 natočila CD "Łukasz Woś - dílo pro saxofon a klavír".

Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze.

Koncert bude nahrávat Český rozhlas, stanice Vltava.

Vstupné dobrovolné
Výtěžek putuje na pomoc skupině broumovských kostelů

Místo:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují

Více

MapaPartneři


Všichni partneřiDalší akce na Broumovsku